Sıkca Sorulan Sorular

  • Home
  • Sıkca Sorulan Sorular

Psikoteknik Testi Sağlık Bakanlığının denetimindeki ( Irmak Psikoteknik gibi ) Yetkili Psikoteknik Merkezleri tarafından kişinin bedensel ve ruhsal durumunun sürücülük yapmaya yeterli olduğunu, psikolog eşliğinde onaylanmış özel cihazlarda en az 1 saat süren ölçümleme testine Psikoteknik Testi denir.

Kara Yolu Trafik Kanunu kapsamında ehliyet iadelerine dönük işlemlerde ve Kara Yolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında taşıt kullanacak olan kişilerden ya da istenen rapor, psikoteknik raporudur. Genel tanımı ile psikoteknik raporu, Sağlık Bakanlığının denetimindeki kurumlar tarafından kişinin bedensel ve ruhsal durumunun sürücülük yapmaya yeterli olduğunu, psikolog eşliğinde 1 saat süren Psikoteknik Test sonucunda verilen rapordur.

Psikoteknik Testine katılmış ve adına Psikoteknik Değerlendirme Raporu düzenlenmiş kişiler mevzuat gereği Psikoteknik Değerlendirmeye dayalı Psikiyatrik muayenesine girmek zorundadır.Devlet ya da özel hastahanelerde Psikiyatrist tarafından yapılabilir. Psikoteknik Değerlendirme Raporuyla Psikoteknik Değerlendirmeye dayalı Psikiyatrik Muayene olarak adlandırılan uzman onayı alınır. Psikoteknik Değerlendirme Raporu olmayan kişiler Psikoteknik Belgesi almak amacı ile Psikiyatrik Muayene giremezler. Devlet hastahanelerde ücretsiz olan Psikiyatrik Muayene için sıra beklemeniz gerekebilir. Süreci kısaltmak için özel hastahanelerden ücreti karşılığında anında yaptırılabilir.

Psikoteknik Belgesi yetkili Psikoteknik Merkezleri tarafından Psikolog eşliğinde yapılan Psikoteknik Testi sonucu, Yetkilendirilmiş Psikolog tarafından düzenlenen Psikoteknik Değerlendirme Raporunuzun, Özel ya da Devlete bağlı sağlık kuruluşlarında Psikiyatrist onayından geçmesinden sonra adınıza tescil edilen ve Sürücülük yapmanıza bir engel olmadığını belirten belge Psikoteknik Belgesidir. Psikoteknik değerlendirme raporunuz resmi kurumlarca örneğin İlçe Sağlık Müdürlüğünce ya da ilgili devlet hastanesinin başhekimliği tarafından onaylandığında PsikoTeknik Belgesine sahip olabilirsiniz. Belirlenen zaman içinde Onaylatılmayan Psikoteknik Raporları geçersiz sayılır. Psikoteknik Belgesine dönüştürülemezler. Psikoteknik Belgeleri için kart verilmesi kaldırılmıştır. Devlet sistemine kayıt düşülme uygulaması getirilmiştir. Bunun için Psikoteknik Sorgulama sayfasından Detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığının denetimindeki ( Irmak Psikoteknik gibi ) Bakanlıkça yetkilendirilmiş psikolog ve bu psikolog için onaylanmış Psikoteknik Test cihazı ya da cihazları ile resmi Psikoteknik testleri yapmaya yetkili kurumlara, Psikoteknik Merkezleri denir. Psikoteknik Cihazları online olarak Merkezi Sisteme bağlı olarak çalışırlar. Belirli aralıklarla teste giren kişinin fotoğrafını çekerek kayıt ederler böylece teste giren kişinin kim olduğu saptanabildiği için başkasının yerine teste girenler belirlenebilmekte ve yasal işlem yapılabilmektedir.

Mevzuata göre Psikiyatrist Onayı almış Psikoteknik Raporları Özel Hastahanelerde onaylanmışsa İlçe Sağlık Müdürlüklerinde Devlet Hastahanelerinde onaylanmışsa Başhekimlik tarafından imzalanması gerekmektedir.

Psikoteknik değerlendirme raporu alması gerekenlerin kapsamı için ilgili Kara Yolu Taşıma yönetmeliğine bakmak gerekiyor.</p> <p class="p-num p-num-m p-num-m-1">Kara Yolu Taşıma yönetmeliği kapsamında çalıştırılan veya çalıştırılacak olanlardan psikoteknik raporu istenir. Bu çok geniş bir tanım olduğu için hemen hemen tüm ticari taşıt kullananlar Psikoteknik değerlendirme raporu almak zorundadır. Ruhsal ve bedensel koordinasyonun, kara yollarında gelişecek durumlara yeterli düzeyde kavrama ve tepki verebilme kabiliyetlerinin, stres altında doğru karar alabilme özeliklerinin gelişmiş psikoteknik cihazları ile ölçülüp standartlar içinde olup olmadığı tespit edilir. Fiziksel ve zihinsel durumumuzun kara yollarında sürücülük için yeterli olduğu tespit edilirse olumlu bir psikoteknik değerlendirme raporuna sahip olabiliriz.

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?